Уроки української мови



Сумська спеціальна загальноосвітня школа









Конспект уроку
української мовина тему:

 «Велика буква в іменах,
по батькові та прізвищах людей»













Підготувала вчитель
початкових класів
 Угляй О.В.











Тема Велика буква в іменах, по батькові та прізвищах людей.
Мета:  вчити  дітей правильно писати та  розрізняти поняття імя,
по батькові,прізвище; розвивати увагу, мислення, пам'ять;
 коригувати дрібну моторику, мову учнів; виховувати любов
 до рідної мови.
Обладнання: демонстраційна картка написання букви р, люстерко.
Тип уроку: урок формування нових знань, умінь і навичок.

Хід уроку
І. Загально-корекційний етап.
1. Організаційна підготовка учнів до праці.
- Стали всі рівненько біля своїх парт.
- Добрий день, діти! Сідайте.
2. Нервово-психологічна підготовка учнів до уроку (активізація уваги, сприймання, мислення).
Мовна вправа «Скоромовка».
Ліз Тарасик через перелазик
Та у воду – плюсь.

Ніс Гриць пиріг через поріг,
Став на горіх, упав через поріг.

Дітям пропонується повторити за вчителем скоромовки, чітко вимовляючи кожне слово, ритмічно поплескати в долоні.
-         Які імена зустрілися в скоромовках?   (Тарасик, Гриць)
ІІ. Основний етап.
1.Хвилинка каліграфії.
- Діти, давайте вимовимо ще раз імена дітей – Тарасик, Гриць.
- Який однаковий звук зустрічається в обох іменах?  (звук – р).
- Якою буквою він позначається?
- Отже, на хвилинці каліграфії ми з вами й напишемо букву – р.
Фізкультхвилинка
(Пальчикова гімнастика).
2.Повідомлення теми і мети уроку.
- Діти, я не даремно дібрала до уроку скоромовки з іменами дітей. Тому, що в кожної людини крім імені є ще й прізвище та по батькові. Кожна людина повинна їх добре знати і вміти правильно писати. Що ми й робитимемо на сьогоднішньому уроці. То ж тема нашого уроку «Велика буква в іменах, по батькові та прізвищах людей».
3.Підготовча частина.
- Імя людині дають батьки за бажанням, коли вона народжується. Прізвище дитині дає батько, адже він – голова сім’ї і продовжувач роду. До імені дитини також додається імя батька, тобто, по батькові. Якщо батька звуть Михайлом, то дочка буде Михайлівна, а син – Михайлович.

Вправа «Розкажи про себе»
(Вчительпропонує дітям, дивлячись у люстерко, розповісти про себе).
-Розповісти про себе вам допоможе люстерко. У кого воно в руках, той розказує своє прізвище, імя, по батькові і передає люстерко іншому. Наприклад, я почну з себе: «Я, Угляй Оксана Володимирівна».
Діти по черзі розповідають про себе та передають люстерко іншому.
4.Формуюча частина.
 1).Ознайомлення з новими знаннями, уміннями та навичками.
Робота над правилом у підручнику на с. 52.
- Перед тим, як виконувати завдання в зошиті, ми повинні прочитати правило про  те, як пишуться імена, по батькові та прізвища людей.
(Діти хором читають правило в підручнику, а потім повторюють його за вчителем ще раз).
2).Уточнення й доповнення матеріалу.
Робота в зошиті та на дошці.
- То ж давайте запишемо імена дітей нашого класу.
(Діти по черзі пишуть на дошці та в зошити).
Фізкультхвилинка
Вчитель пропонує дітям зімітувати зимові ігри та забави. (Ліпимо снігову бабу, граємо в сніжки, катаємося на санчатах, ковзанах, лижах тощо).

3).Систематизація й узагальнення знань.
Робота з підручником та в зошиті.
Вправа 7, с. 52
(вчитель пропонує учням прочитати завдання до вправи та записати в зошит)
В ході виконання завдання в зошити, вчитель слідкує за правильною осанкою учнів.
ІІІ. Заключний етап.
1.Підведення підсумків.
-Що ми вчилися писати на сьогоднішньому уроці?
-Як же правильно писати імена, по батькові та прізвища людей?
-Я думаю, що відсьогодні ви будете правильно писати імена, по батькові та прізвища людей.
(Відзначити учнів, які активно працювали на уроці).
2.Приведення організму у спокійний стан.
3.Прведення у порядок робочих місць.
4.Створення установки на відпочинок.









Сумська спеціальна загальноосвітня школа











Конспект уроку
 української мови на тему:

 «Слова, що означають назви предметів (іменники)»









Підготувала вчитель
початкових класів
 Угляй О.В.













Тема Слова, що означають назви предметів (іменники)
Мета:  вчити учнів розрізняти слова, що означають назви предметів
 (іменники), розрізняти предмет і слово як його назву, ставити питання
 до назв предметів і назв істот; розвивати увагу, пам'ять, мислення,
мову учнів; коригувати дрібну моторику, каліграфічні навички;
виховувати любов до природи.
Обладнання: предметні малюнки, ляльки – хлопчик і дівчинка, моделі слів- 
предметів, картки із словами.
Тип уроку: урок формування нових знань, умінь і навичок.
Форма проведення : урок-казка.
Хід уроку
І. Загально-корекційний етап.
1. Організаційна підготовка учнів до праці.
- Стали всі рівненько біля своїх парт.
- Добрий день, діти! Сідайте.
2. Нервово-психологічна підготовка учнів до уроку (активізація уваги, сприймання, мислення).
- Нумо, діти, до роботи!
Для навчання час настав.
Наберімося охоти
До потрібних добрих справ.ІІ. Основний етап.
1.Хвилинка каліграфії.
Вчитель пропонує дітям впізнати зашифровану букву – З та назвати слова з нею.
- Отже, на хвилинці каліграфії ми з вами й напишемо букву – З.
(Діти записують рядочок букви З та з’єднання з нею в зошити).
Гра «Впіймай звук»
(вчитель читає вірш, а діти, почувши звук З, хлопають в долоні)
Заєць зморений закляк –
Зе не знайде він ніяк.
Знов вернувся він до хати:
-         Зебру в Африці шукати?
Фізкультхвилинка
(Пальчикова гімнастика).
2.Повідомлення теми і мети уроку.
- Діти, на сьогоднішньому уроці ми будемо вчити слова, що означають назви предметів (іменники) та розрізняти їх за питаннями.
3.Підготовча частина.
- Але перш ніж почати вивчати новий матеріал, я хочу розказати вам казку разом із Даринкою і максимом, які завітали до нас на урок.
- Отже, слухайте: «Даринка з Максимком гуляли містом. Діти побачили багато будинків, на яких були намальовані рисочки. Ось на цьому – одна рисочка, на цьому – дві, а на цьому – аж три. Біля одного дивного будинку вони зустріли Сонячного зайчика, який ввесь час ішов за ними.
- Хто живе в цьому  будинку? – запитали в нього діти.
- Зараз я вам розповім одну історію, а ви самі здогадаєтесь, - відповів Сонячний зайчик і почав свою розповідь:
Не любив чаклун людей, бо вони все знають.
І предмети всі навколо якось називають.
Вирішив усі знання в нас він відібрати.
«Лише я один на світі буду усе знати».
Люди вранці розплющили очі
І зрозуміли, що хтось їм наврочив.
Ніхто у своїх кімнатах нічого не міг упізнати.
Виглядають у вікно – незнайоме все одно!
Що це дзвеніло і нас розбудило?
Від нього лиш чути – тік-так і тік-так.
Ой, що це, ой що це – не взнають ніяк!
Захотілося їсти – та на що ж його сісти?
Хочете вірте, а хочете ні
Потрапили всі в якесь дивне кільце.
Ой, що це, ой, хто це, і це, і оце?
Хто це і що це – великий секрет –
Загубив свою назву кожен предмет.
4.Формуюча частина.
 1).Ознайомлення з новими знаннями, уміннями та навичками.
- Діти, допоможемо повернути предметам назву й ім’я?
Нам на виручку прийде у названий строк
Наш новий знайомий – Мови синок.
Відкриє одразу тобі і мені
Нам дуже потрібні слова чарівні:
(Вчитель показує ілюстрації, діти називають їх назви).
Книжка, дошка, кабінет,
Печиво, повидло, мед,
Чоботи, штани, кашкет,
Мотоцикл, велосипед –
Знайте, діти, наперед
Кожен з них – це є предмет.
-Сонячний зайчик пояснив дітям і вам просив передати, що в будиночках з однією рискою живуть слова, що називають предмети. Кожне слово позначає щось своє. І всі слова-предмети відповідають на питання «хто?» або «що?».
-Діти, якщо ви звернули увагу, будиночки з рискою різного кольору. І це не даремно. Тому що в будиночках синього кольору живуть слова, що відповідають на питання «Хто?», а в будиночках зеленого кольору – слова відповідають на питання «Що?».
2).Уточнення й доповнення матеріалу.
Робота в зошиті та на дошці.
-Отже, зараз я буду називати слова-назви предметів, а ви будете їх прикріплювати до тих будиночків, в яких вони живуть. Ці слова ви будете записувати в зошити в дві колонки: в першу – слова, які відповідають на питання «Хто?», а в другу – слова, які відповідають на питання «Що?».
Дерево                                                білка
Булка                    дівчинка
Хмара                                                 лисиця
Квітка                                                 дельфін
Гриб                                                    мама

Фізкультхвилинка
Сонечко сяє,
Сопілочка грає,
Річка тече,
Човник пливе.
Правим веслом загрібаєм,
Лівим веслом загрібаєм –
На уроки поспішаєм!

3).Систематизація й узагальнення знань.
Робота з підручником та в зошиті.
Вправа 3, с. 39
(вчитель пропонує учням прочитати завдання до вправи та записати в зошит)
В ході виконання завдання в зошити, вчитель слідкує за правильною осанкою учнів.
ІІІ. Заключний етап.
1.Підведення підсумків.
-Так що то за дивні будиночки були в місті?
 (Відзначити учнів, які активно працювали на уроці).
2.Приведення організму у спокійний стан.
3.Прведення у порядок робочих місць.
4.Створення установки на відпочинок.


















КУ Сумська спеціальна загальноосвітня школа

Сумської міської ради








Закріплення знань про слова, 
що означають назви предметів
(іменники)


Українська мова
3 клас










Підготувала вчитель
Угляй Оксана Володимирівна










Тема Закріплення знань про слова, що означають назви предметів
                                                      (іменники)
Мета: закріпити знання учнів про слова, що означають назви предметів,
            вміння ставити правильно питання; розвивати  увагу, пам'ять,
            мислення, мову учнів; коригувати дрібну моторику, каліграфічні
            навички;  виховувати любов до природи, до рідної мови.
Обладнання: демонстраційна картка написання букви П, силуетні
картинки тваринок, картки із словами, ІКТ.
Тип уроку: урок закріплення знань, умінь і навичок.

Хід уроку
І. Підготовча частина
1. Організаційна підготовка учнів до праці
- Продзвенів дзвінок, а значить почавсь урок.
-  Стали всі рівненько біля своїх парт.
-  Сідайте.
2. Нервово-психологічна підготовка учнів до уроку
- Нумо, діти, до роботи!
Для навчання час настав.
Наберімося охоти
До потрібних добрих справ.
ІІ. Основний етап
1.Повідомлення теми і мети уроку
-На сьогоднішньому уроці ми з вами пригадаємо все, що ми вивчали  про слова, що означають назви предметів. Під час уроку ми  завітаємо до «Лісової школи». А якщо школа лісова, то й хто в ній мешкає? Так, вірно – тварини.
2.Підготовча частина
-Давайте назвемо тваринок, що прийшли на урок до «Лісової школи»:
Білочка, Зайчик, Лисичка, Вовчик, Їжачок, Ведмедик.
-А хто вчить цих учнів? (Мудра тітонька Сова).
Хвилинка каліграфії
-Діти, урок у лісовій школі починається так як і в нас з хвилинки каліграфії. То ж давайте виконаємо це завдання.
-Сіли всі рівненько, відкрили зошити. Записуємо число, «Класна робота».
-Лісові школярі пропонують вам свій віршик. Ви уважно послухайте цей вірш і скажіть, про яку букву в ньому йдеться.
Гарні хлопці-молодці,
Закопали два стовпці.
Третій їм допомагав
Перекладину поклав.
Втіха нашій дітворі –
Буква П вже у дворі.
-То про яку букву йде мова?
-Який звук вона позначає? (Звук [п]).
-Отже, на хвилинці каліграфії ми з вами разом з лісовими школярами й будемо писати букву П та з’єднання з нею інших букв.
(Вчитель звертає увагу на осанку учнів під час письма).
Гра «Впіймай звук»
-Учень «Лісової школи» Вовчик дуже любить грати в різні ігри. Тож і вам він пропонує пограти в гру «Впіймай звук».Я буду читати вірш від Вовчика, а ви плескайте в долоні, коли почуєте звук [п].
Пугач хвалиться пінгвіну:
Півень дав мені пір’їну.
Причеплю, причепурюся,
Потім пугачу покажуся.
-Молодці, справилися з цим завданням. А тепер давайте трішки відпочинемо та розімнемо свої пальчики.
Фізкультхвилинка
(Пальчикова гімнастика)
3.Систематизація й узагальнення знань
Робота в зошитах. Списування з друкованого тексту.
-Про яких птахів йшла мова у віршику? (Про пугача, пінгвіна та півня).
-На які титання відповідають ці слова? Чому?
-Що півень дав пугачу? (Пір’їну)
-На яке питання відповідає це слово? Чому?
-Давайте запишемо ці слова  в зошити.
-Білочка дуже старається красиво писати в своєму зошиті. То вона буде слідкувати за правильністю виконання завдання.
(Діти списують в зошити слова з друкованих карток. Вчитель слідкує за осанкою учнів під час письма). 

Пугач (хто?), пінгвін (хто?), півень (хто?),  пір’їна (що?).


Робота з підручником.
-Діти, лісові мешканці пропонують нам виконати завдання з підручника. Тож, відкрийте підручники на стор. 28, вправа 122. (Вчитель пояснює учням виконання завдання до вправи).
-Перш, ніж виконувати вправу, давайте пригадаємо, на які питання відповідають слова, назви предметів?
(Учні по-черзі читають слова, ставлять до них питання та записують на дошці та в зошити у різні колонки:  слова, що відповідають на питання хто? – в одну колонку, слова, які відповідають на питання що? – в іншу).
-Зайчик разом з лисичкою вже приготувалися виконувати фізкультхвилинку. Давайте і ми з ними відпочинемо.
Фізкультхвилинка
(Під музичний супровід пісні «Ой, на горі жито» учні, разом з учителем, виконують танцювальні рухи).

4.Перевірка засвоєння знань, умінь та навичок
(Робота з ІКТ)
-Діти, лісові мешканці люблять виконувати завдання із сигнальними картками. Пропонують і вам виконати таке завдання.
-На екрані будуть з’являтись різні предмети. Ваше завдання: якщо даний предмет відповідає на питання хто?, ви піднімаєте червону картку, а якщо на питання що? – піднімаєте зелену картку.
-Всі готові? Будьте уважними, не сплутайте. Почали!
(По закінченню вчитель аналізує роботу учнів під час виконання завдання).
ІІІ. Заключний етап.
1.Підведення підсумків і оцінювання.
-Про які слова ми говорили  на сьогоднішньому уроці?
-На які питання вони відповідають?
-Які вправи ми виконували?
-До кого в гості ми завітали?
-Я думаю, що ви справились на уроці із усіма завданнями від лісових школярів. І вони вами задоволені.
(Відзначити учнів, які активно працювали на уроці й оцінити їх роботу, коментуючи кожну оцінку).
2.Пояснення домашнього завдання
 (Вчитель пояснює учням виконання домашнього завдання).
3. Приведення організму у спокійний стан.
4.Приведення у порядок робочих місць.
5.Створення установки на відпочинок.














КУ Сумська спеціальна загальноосвітня школа









Розробка уроку української мови
в 3 класі по темі:

«Знаходження серед ряду дієслів протилежних за значенням»









Підготувала вчитель Угляй О. В.
















Тема Знаходження серед ряду дієслів протилежних за значенням.
Мета:  вчити  дітей   розрізняти дієслова протилежні за значенням,
             знаходити їх серед ряду дієслів;  розвивати увагу, мислення,
 пам'ять, каліграфічні навички; корегувати дрібну моторику, мову
 учнів; виховувати  любов до рідної мови.
Обладнання: демонстраційна картка написання букви з, силуетна
картинка Мальвіна, таблиці слів.
Тип уроку: урок формування нових знань, умінь і навичок.

Хід уроку
І. Загально-корекційний етап.
1. Організаційна підготовка учнів до праці.
- Стали всі рівненько біля своїх парт.
- Добрий день, діти! Сідайте.
2. Нервово-психологічна підготовка учнів до уроку (активізація уваги, сприймання, мислення).
Робота над загадкою-добавлянкою:
Бачать в небі малюки
Серпик-місяць і … (зірки).
Прикупив сьогодні кум
Для пасок смачний … (ізюм).
Бабця Оля на дозвіллі
Все збира цілюще … (зілля).
Як розбив тарілку Слава,
Дід сказав: «Ну ти й …(роззява)».
ІІ. Основний етап.
1.Хвилинка каліграфії.
- Діти, давайте пригадаємо ще раз відгадки до загадок. Скажіть, який звук найчастіше зустрічається у цих словах?  (звук – з).
- Якою буквою він позначається?
- Отже, на хвилинці каліграфії ми з вами й напишемо букву – з – велику й маленьку.
Написання буквосполучень і складів з буквою з:  звза зл зю зр з’язя із
Фізкультхвилинка
(Пальчикова гімнастика).
2.Повідомлення теми і мети уроку.
- Діти, на сьогоднішньому уроці вивчатимемо слова, протилежні за значенням, будемо знаходити їх серед ряду дієслів. А допомагатиме нам у цьому всім знайома дівчинка – Мальвіна.
3.Підготовча частина.
- Але перш ніж приступити до нового матеріалу, Мальвіна пропонує пригадати, які це слова-дії предметів? А допоможе нам у цьому вірш. І це перше завдання від Мальвіни.  Зараз я буду читати вам вірш, а ви плескайте в долоні, якщо почуєте слова-назви предметів:
Коли риби виростають,                      А людина виростає -
Добре плавають в воді;                      Їздить! Плаває! Літає!
Птахи високо літають,                        Одкриває, пізнає
Звірі бродять по землі.                      Геть усе, що в світі є.
-Молодці! Ви справились із цим завданням. Друге завдання: до  поданих слів доберіть протилежні за значенням:
Вгорі - ….(внизу),
попереду - …(позаду),
білий - …(чорний),
літо - …(зима),
сумний - …(веселий) .
-Отже, якщо ви змогли справитись із цими завданнями від Мальвіни, то,я думаю, що вам буде не складно дібрати до слів-назв дій предметів протилежні за значенням.
4.Формуюча частина.
 1).Ознайомлення з новими знаннями, уміннями та навичками.
-Діти, Мальвіна принесла вам цікаве прислів’я. Давайте прочитаємо його:
Згода будує, а незгода руйнує.
-Як ви розумієте це прислів’я?
-Назвіть слова – назви дій предметів.
-Якими за значенням є ці слова?
2).Уточнення й доповнення матеріалу.
Робота в зошиті та на дошці.
- То ж давайте запишемо ці пари слів.
(Діти по черзі пишуть пари слів на дошці та в зошити).
Фізкультхвилинка
Вчитель пропонує дітям прослухати і відгадати загадку та зімітувати зимові ігри та забави.
Стало біло навкруги
Я розпушую сніги,
Наганяю холоди,
Води сковую в льоди,
В дружбі з дітьми я всіма
Здогадались? Я …(зима).
(Ліпимо снігову бабу, граємо в сніжки, катаємося на санчатах, ковзанах, лижах тощо).
3).Систематизація й узагальнення знань.
Робота з підручником та в зошиті.
-Діти, Мальвіна хоче подивитися, чи вмієте ви працювати з підручником.
Вправа 232, с. 118
(вчитель пропонує учням прочитати завдання до вправи та записати її в зошит)
В ході виконання завдання в зошити, вчитель слідкує за правильною осанкою учнів.
ІІІ. Заключний етап.
1.Підведення підсумків і оцінювання.
-Що ми вчили  на сьогоднішньому уроці?
-А щоб навести приклади, Мальвіна пропонує пограти в гру «Навпаки»:
Лягати - … (вставати),
плакати - …(сміятися),
ридати - …(реготати),
закривати - …(відкривати).
-Я думаю, що справились із усіма завданнями на уроці від Мальвіни. І вона вами задоволена.
(Відзначити і оцінити учнів, які активно працювали на уроці).
2.Пояснення домашнього завдання
  (Вчитель пояснює учням виконання домашнього завдання – с. 121, вправа
    238.)
3. Приведення організму у спокійний стан.
4.Приведення у порядок робочих місць.
5.Створення установки на відпочинок.








http://www.nachalka.com.ua/_ph/109/2/502032788.jpghttp://img1.liveinternet.ru/images/attach/c/4/80/701/80701575_f_4b712e0171279.jpg




























Тема Поняття про прикметник, як частину мови
Мета:  дати учням поняття про прикметник, як частину мови; вчити розрізняти прикметники з-поміж інших частин мови, уміння поставити питання; розвивати та активізувати мовлення учнів, корегувати увагу, мислення, пам'ять, дрібну моторику; виховувати любов до рідної мови.
Обладнання:силуетна картинка «Сова», розрізні слова, предметні
                        малюнки.
Тип уроку: урок формування нових знань, умінь і навичок.

Хід уроку
І. Загально-корекційний етап.
1. Організаційна підготовка учнів до праці.
- Стали всі рівненько біля своїх парт.
- Добрий день, діти! Сідайте.
2. Нервово-психологічна підготовка учнів до уроку (активізація уваги, сприймання, мислення).
Мовна вправа «Скоромовка».
Ліз Тарасик через перелазик
Та у воду – плюсь.

Ніс Гриць пиріг через поріг,
Став на горіх, упав через поріг.

Дітям пропонується повторити за вчителем скоромовки, чітко вимовляючи кожне слово, ритмічно поплескати в долоні.
-         Які імена зустрілися в скоромовках?   (Тарасик, Гриць)
ІІ. Основний етап.
1.Хвилинка каліграфії.
- Діти, давайте вимовимо ще раз імена дітей – Тарасик, Гриць.
- Який однаковий звук зустрічається в обох іменах?  (звук – р).
- Якою буквою він позначається?
- Отже, на хвилинці каліграфії ми з вами й напишемо букву – р.
Фізкультхвилинка
(Пальчикова гімнастика).
2.Підготовча частина.
- Дорогі діти! Сьогодні до нас на урок завітала мудра Сова, яка живе у казковому лісі. А живе вона на дереві з дивними листочками.
-Давайте подивимось, що це за дерево? (вчитель показує учням дерево з розрізними словами)
-Прочитаємо листочки-слова: Який?, Яка?, Яке?, Які?
-Зверніть увагу на коріння цього дерева.
П р и к м е т н и к

3.Повідомлення теми і мети уроку.
-Сьогодні мудра Сова допоможе нам дізнатися на уроці все про Прикметник: що означає, на які питання відповідає, яке значення має і хто його Друг.

4.Формуюча частина.
 1).Ознайомлення з новими знаннями, уміннями та навичками.
-Сова принесла нам декілька загадок:
Ковдра біла -  на весь світ,
Як та ковдра зветься?      (Сніг)

Це на кого вітер віє:
Личко жовте, білі вії?  (Ромашка)

На городі молода пишні коси розпліта.
У зелені хустинки золоті хова зернинки.   (Кукурудза)

Довгий, зелений – смачний, солоний,
Смачний і сирий – хто він такий?    (Огірок)

-Що ви можете сказати про сніг?
Сніг – білий, блискучий, пухкий, холодний, легкий.
-Яке питання можна поставити до цих слів?  (Який?)
Ромашка – біла, пахуча, лікарська, тендітна, гарна.  (Яка?)
Кукурудза – довга, жовта, смачна. (Яка?)
Огірок – зелений, смачний, соковитий. (Який?)
-Тепле, лагідне, яскраве, жовте – Що це? (Сонце) На які питання відповідають його ознаки? (Яке?)
-Чи зустрічалися такі питання на нашому казковому дереві?
-Отже, слова, які відповідають на питання який?, яка?, яке? – це і є – прикметники.
2).Уточнення й доповнення матеріалу.
Робота над правилом у підручнику на с.     .
- Давайте прочитаємо правило впідручнику.
(Діти хором читають правило в підручнику, а потім повторюють його за вчителем ще раз).
Робота в зошиті та на дошці.
- Запишемо в зошити слова-відгадки та їх ознаки.
(Діти по черзі пишуть слова-назви предметів та їх ознаки на дошці та в зошити).
-На які питання відповідають слова-відгадки?
-Яка це частина мови?
-Отже, прикметник завжди друже з іменником. Він називає цого ознаки.
Фізкультхвилинка
Вчитель пропонує дітям зімітувати зимові ігри та забави. (Ліпимо снігову бабу, граємо в сніжки, катаємося на санчатах, ковзанах, лижах тощо).

3).Систематизація й узагальнення знань.
Робота з підручником та в зошиті.
Вправа ___, с. ____
(вчитель пропонує учням прочитати завдання до вправи та записати в зошити)
В ході виконання завдання в зошити, вчитель слідкує за правильною осанкою учнів під час письма.
ІІІ. Заключний етап.
1.Підведення підсумків та оцінювання.
-Яку частину мови ми вивчали  на сьогоднішньому уроці?
-На які питання відповідають прикметники?
-На що вказує прикметник?
-Яка частина мови найближчий друг прикметника?
(Відзначити учнів, які активно працювали на уроці та оцінити їх роботу).
2.Пояснення домашнього завдання.
3.Приведення організму у спокійний стан.
4.Приведення у порядок робочих місць.
5.Створення установки на відпочинок.


















Тема Знаходження серед ряду прикметників подібних та протилежних
за значенням
Мета:вчити розрізняти прикметники подібні та протилежні за значенням;
            закріплювати в учнів поняття про прикметник як частину мови, уміння
ставити питання; розвивати та активізувати зв’язне мовлення учнів,
 корегувати увагу, мислення, пам'ять, дрібну моторику;
виховувати любов та інтерес до рідної мови.
Обладнання: картки із словами, зразок написання літери К.
Тип уроку:  комбінований.

Хід уроку
І. Загально-корекційний етап.
1. Організаційна підготовка учнів до праці.
- Стали всі рівненько біля своїх парт.
- Чи готові ви до уроку?
- Сідайте, будь ласка!
2. Нервово-психологічна підготовка учнів до уроку (активізація уваги, сприймання, мислення).
-Пограємо в гру «Запитую – відповідай»
-Яка пора року?
    -Який зараз місяць?
    - Який сьогодні день?
    -Який був учора?
    -А післявчора?
ІІ. Основний етап.
1.Підготовча частина.
- Діти! Я не даремно ставила вам такі запитання.
-З яких слів починалися мої запитання? (яка, який).
- Яка частина мови має такі питання? (прикметник)
- Які питання ще має прикметник? 
- Що ж таке прикметник?  (діти розказують правило)
2.Повідомлення теми і мети уроку.
- Сьогодні на уроці ми з вами пригадаємо, що вивчали на минулому уроці про прикметник та будемо  вчитися розрізняти прикметники подібні та протилежні за значенням.
3.Хвилинка каліграфії.
- «Жив собі, був собі звук у словах, завередував і втік. Потрібно звук піймати і слово прочитати»:
-іт – кіт, -аштан – каштан, -віти – квіти, -ошик - кошик.
- То який звук був втікачем?  (К).
- Якою буквою він позначається?
- Отже, на хвилинці каліграфії ми з вами будемо писати букву – к та з’єднання з іншими буквами.
Фізкультхвилинка
Летіла бджола, коло чола – бум.
Летіла мушка, коло вушка – бум.
Летіла оса, коло носа – бум.
Летів жук, на парту – бух…

4.Формуюча частина.
 1).Ознайомлення з новими знаннями, уміннями та навичками.
Робота з підручником.
-Відкрийте підручники на с.___ , вправа ____.
-Прочитаємо завдання. Доберіть прикметники до іменників і запишість словосполучення, що утворилися.
Учень (який?) – уважний, охайний, старанний.
-Що називають слова уважний, охайний, старанний?  (Ознаки учня)…
-Отже це і є – слова, близькі за значенням.
Гра «Скажи навпаки»
Великий - … (малий),
холодний - …  (теплий),
широкий - …  (вузький),
товстий - …  (тонкий).
-Як ви думаєте, як називаються ці пари слів?
-Це слова, протилежні за значенням.

Фізкультхвилинка
Щось не хочеться сидіти,
Треба трохи відпочити.
Руки вгору, руки вниз,
Руки в боки, руки так,
Руки вгору, як вітряк.
Вище руки підніміть
І спокійно опустіть.
Плесніть, діти, кілька раз.
Зароботу, все гаразд!

2).Систематизація й узагальнення знань.
Робота з підручником та в зошиті.
Вправа ___, с. ____
(вчитель пропонує учням прочитати завдання до вправи та виконати в зошиті)
В ході виконання завдання в зошити, вчитель слідкує за правильною осанкою учнів під час письма.
ІІІ. Заключний етап.
1.Підведення підсумків та оцінювання.
-Про яку частину мови ми говорили  на сьогоднішньому уроці?
-На які питання відповідають прикметники?
-На що вказує прикметник?
-Які бувають прикметники?
(Відзначити учнів, які активно працювали на уроці та оцінити їх роботу).
2.Пояснення домашнього завдання.
3.Приведення організму у спокійний стан.
4.Приведення у порядок робочих місць.
5.Створення установки на відпочинок.



-іт, 
-аштан,
-віти, 
-ошик.

к
к
к
к


Тема Пов’язування між собою іменників та прикметників. Добір до назв
 предметів слів, що вказують на їх ознаки.
Мета:  вдосконалювати вміння  пов’язувати між собою іменники та прикметники,
             добирати ознаки предметів, ставити питання; закріплювати в учнів
             поняття про прикметник як частину мови; розвивати та активізувати
             зв’язне мовлення учнівшляхом ігрових моментів, корегувати увагу,
              пам'ять, дрібну моторику; виховувати любов та інтерес до рідної мови.
Обладнання:силуетні картинки казкових героїв, квітка-семицвітка, картки із
завданнями, ІКТ.
Тип уроку:урок систематизації й узагальнення знань, умінь та навичок.
Хід уроку
І. Загально-корекційний етап.
1. Організаційна підготовка учнів до праці.
- Стали всі рівненько біля своїх парт.
- Чи готові ви до уроку?
- Сідайте, будь ласка!
2. Нервово-психологічна підготовка учнів до уроку (активізація уваги, сприймання, мислення).
Артикуляційна розминка «Чутливе вушко»
Просимо тишу –Ц-Ц-Ц;
Розженемо галасливих птахів – КШ-КШ-КШ;
Дмухнемо на кульбабку – Ф-Ф-Ф;
Дзюркоче вода у струмочку – ДЗ-ДЗ-ДЗ;
Забриніла бджілка – ДЖ-ДЖ-ДЖ;
Просимо тишу –Ц-Ц-Ц.
ІІ. Основний етап.
1.Повідомлення теми і мети уроку.
- Сьогодні на уроці ми з вами пригадаємо, що вивчали на минулих уроках про прикметник.Будемо вдосконалювати вміння пов’язувати між собою іменники та прикметники, добирати ознаки  предметів.
2.Підготовча частина.
Гра «З якої казки?»
-До нас на урок завітали казкові персонажі.
-Я вам буду показувати їх, а ви говоритимете, в яких казках вони зустрічаються.
(Колобок, мишка, заєць, лисиця, солом’яний бичок, ведмідь).
-Добре ви знаєте казки.
3.Хвилинка каліграфії.
- Послухайте загадку і скажіть, про кого з героїв в ній ідеться.
Хмуро ходить між дубами,
Тихо клацає зубами.
Весь, як є, - жорстока лють,
Очі так і ллють.
Зачаївся ось, примовк,
Грізний звір цей, звісно…   (Вовк)
-Чи є цей герой серед наших гостей?
-Проговоріть це слово і скажіть, який звук в ньому повторюється.
- Якою буквою він позначається?
- Отже, на хвилинці каліграфії ми з вами будемо писати букву – Вв та з’єднання з іншими буквами.
Фізкультхвилинка
Летіла бджола, коло чола – бум.(хлопок)
Летіла мушка, коло вушка – бум.(хлопок)
Летіла оса, коло носа – бум.(хлопок)
Летів жук, на парту – бух…(подули повітря по парті, щоб здути)

4.Формуюча частина.
1)Уточнення та доповнення матеріалу.
Перевірка знань про прикметник та іменник:
-Що називається прикметником?
-На які питання відповідає прикметник?
-З якою частиною мови друже прикметник?
-Що означає іменник? На які питання відповідає?
- До нас завітав ще один персонаж із казки. Хто це?  (Дідусь)
-Він приніс нам квіточку-семицвіточку. Але заразима і її пелюсточки розсипались.
-Давйте зберемо пелюстки квітки.
(На кожній пелюстці записані прикметники, які відносяться до певного казкового персонажу. Діти читають ознаки і знаходять героя, про якого йдеться).
1)Колобок – круглий, печений, рум’яний;
2)Мишка – прудка, сіра, маленька;
3)Заєць – куцохвостий, довговухий, полохливий;
4)Лисиця – хитра, руда, довгохвоста;
5)Соломяний бичок- впертий, соломяний, смолянистий;
6)Ведмідь – косолапий, бурий, могутній;
7)Дід – старий, бородатий, мудрий.
- То як називаються слова, що записані на пелюстках?
- На які питання відповідають колобок, мишка, заєць, лисиця…?
- Отже, це – назви предметів.
Фізкультхвилинка
Щось не хочеться сидіти,
Треба трохи відпочити.
(музична фізкультхвилинка)

2).Систематизація й узагальнення знань.
Робота з підручником та в зошиті.
Вправа ___, с. ____
(вчитель пропонує учням прочитати завдання до вправи та виконати в зошиті)
В ході виконання завдання в зошити, вчитель слідкує за правильною осанкою учнів під час письма.
ІІІ. Заключний етап.
1.Підведення підсумків та оцінювання.
-Які гості завітали до нас на урок?
- Які завдання ви виконували?
- Про які  частину мови ми говорили  на сьогоднішньому уроці?
-На які питання відповідають прикметники?  Іменники?
-На що вказує прикметник?  Іменник?
(Відзначити учнів, які активно працювали на уроці та оцінити їх роботу).
2.Пояснення домашнього завдання.
____________________________________
3.Приведення організму у спокійний стан.
4.Приведення у порядок робочих місць.
5.Створення установки на відпочинок.






круглий, печений, рум’яний


прудка, сіра, маленька


куцохвостий, довговухий, полохливий


хитра, руда, довгохвоста


впертий, солом’яний, смолянистий


косолапий, бурий, могутній


старий, бородатий, мудрий





Тема Добір до поданих іменників прикметників та запис їх парами.

Мета:  вдосконалювати вміння  добирати до поданих іменників прикметники,
 ставити питання; закріплювати в учнів поняття про прикметник як частину
  мови; розвивати та активізувати зв’язне мовлення учнів, корегувати увагу,
пам'ять, дрібну моторику; виховувати любов та інтерес до рідної мови.
Обладнання:силуетні картинки дітей-українців, текст вірша, картки із словами,
 ІКТ.
Тип уроку:  урок систематизації й узагальнення знань, умінь та навичок.
Хід уроку
І. Загально-корекційний етап.
1. Організаційна підготовка учнів до праці.
- Стали всі рівненько біля своїх парт.
- Чи готові ви до уроку?
- Сідайте, будь ласка!
2. Нервово-психологічна підготовка учнів до уроку (активізація уваги, сприймання, мислення).
Розгадування загадок-добавлянок:
1). Ось до класу він скликає
Голосистий цей дзвінок,
І ми радо поспішаєм
Не в садок, а на … (урок).
2). У коробці спочивають
Спритні хлопці-молодці.
Убрання барвисте мають
І загострені кінці.
На папері слід лишають,
А зовуться …  (олівці).
3) Для письма, сказати прошу,
Що потрібно взяти …  (зошит).
ІІ. Основний етап.
1.Повідомлення теми і мети уроку.
- Сьогодні на уроці ми з вами будемо добирати до поданих іменників прикметники та записувати їх парами.
2.Підготовча частина.
-Діти, уважно послухайте віршик, який пропонують для вас діти-українці, і скажіть, про що в ньому говориться.
Україно, земле рідна,
Земле західна і східна,
І південна, і північна, -
В нас любов до тебе вічна!
3.Хвилинка каліграфії.
- Вимовте слово Україна.
-Який перший звук у цьому слові?
-Це голосний чи приголосний звук? Чому голосний?
- Якою буквою він позначається?
- Отже, на хвилинці каліграфії ми з вами будемо писати букву – Уу  та з’єднання з іншими буквами.
Фізкультхвилинка
Руки в сторони, в кулачок.
Розгинай і на бочок.
По колінах вдарим нижче, нижче, нижче.
Руки вгору піднімаєм вище, вище, вище.

4.Формуюча частина.
1)Уточнення та доповнення матеріалу.
Перевірка знань про прикметник та іменник:
-Що називається прикметником?
-На які питання відповідає прикметник?
-З якою частиною мови друже прикметник?
-Що означає іменник? На які питання відповідає?
-Що ви знаєте про Україну?
-Це наша Батьківщина, наша країна безмежна і неповторна, дорога нашому
  серцю країна.
- Як називають людей, які живуть в Україні?
-Діти-українці пропонують вам виконати завдання, в якому й перевіримо як ви любите країну, в якій живете.
(На дошці картки зі словами-іменниками, до яких треба дібрати прикметники за запитаннями).
Край (який?) …                       рідний.
Земля (яка?) …                        рідна.
Село, місто (яке?) …             рідне.
Рушник (який?) …                 вишитий.
Люди (які?) …                        щирі.
-Молодці, діти, ви справились із завданням. Запишіть складені словосполучення до зошитів.

Фізкультхвилинка
Щось не хочеться сидіти,
Треба трохи відпочити.
(музична фізкультхвилинка)

2).Систематизація й узагальнення знань.
Робота з підручником та в зошиті.
Вправа ___  , с. ____
(вчитель пропонує учням прочитати завдання до вправи та виконати в зошиті)
В ході виконання завдання в зошити, вчитель слідкує за правильною осанкою учнів під час письма.
ІІІ. Заключний етап.
1.Підведення підсумків та оцінювання.
- Про яку кріїну говорили на уроці?
- Які завдання ви виконували?
- На які питання відповідають прикметники?  Іменники?
- На що вказує прикметник?  Іменник?
 (Відзначити учнів, які активно працювали на уроці та оцінити їх роботу).
2.Пояснення домашнього завдання.
____________________________________
3.Приведення організму у спокійний стан.
4.Приведення у порядок робочих місць.
5.Створення установки на відпочинок.









Край (який?) …
Земля (яка?) … 
Село, місто  (яке?)...            
Люди (які?) …

рідний.            щирі.


рідна.

рідне.

Тема Вправи на утворення прикметників від іменників. Добір слів, які
             відповідають реальним ознакам того чи іншого предмета.

Мета:  вдосконалювати вміння  добирати слова, які відповідають реальним
             ознакам предмета, утворювати прикметники від іменників; закріплювати
             в учнів вміння правильно ставити питання до прикметників; розвивати та
 активізувати зв’язне мовлення учнів, корегувати увагу, пам'ять, дрібну
 моторику; виховувати бержливе ставлення до власного здоров’я,  любов
 до рідної мови.
Обладнання:  силуетна  картинка сонця, кошик, картки із зображенням ягід та
                         фруктів,  ІКТ.
Тип уроку:  урок систематизації й узагальнення знань, умінь та навичок.
Хід уроку
І. Загально-корекційний етап.
1. Організаційна підготовка учнів до праці.
- Стали всі рівненько біля своїх парт.
- Чи готові ви до уроку?
- Сідайте, будь ласка!
2. Нервово-психологічна підготовка учнів до уроку (активізація уваги, сприймання, мислення).
Гра «Доповни речення»
-Влітку листочки на деревах зелені, а восени …
-Трава влітку …, а восени …
-Влітку сонечко …, а восени… 
-А зараз яка пора року? Якого кольору сонечко? - (жовте в усі пори року)
ІІ. Основний етап.
1.Повідомлення теми і мети уроку.
- Сьогодні на уроці Сонечко беде спостерігати за тим, як ми з вами будемо виконувати вправи на утворення прикметників від іменняків, добирати слова, які відповідають реальним ознакам того чи іншого предмета.
2.Хвилинка каліграфії.
- То хто чи що завітало до нас сьогодні на урок? (Сонечко – відповідає на питання – що?)
-Який перший звук у цьому слові?
-Це голосний чи приголосний звук?
- Якою буквою він позначається?
- Отже, на хвилинці каліграфії ми з вами будемо писати букву – Сс  та з’єднання з іншими буквами.
3.Підготовча частина.
Перевірка знань про прикметник та іменник:
- Що називається прикметником?
- На які питання відповідає прикметник?
- Що означає іменник?
- На які питання відповідає?

Фізкультхвилинка
Руки в сторони, в кулачок.
Розгинай і на бочок.
По колінах вдарим нижче, нижче, нижче.
Руки вгору до Сонечка піднімаєм вище, вище, вище.

4.Формуюча частина.
1)Уточнення та доповнення матеріалу.
- Діти, Сонечко завітало до вас із гостинцями. Воно вирішило підживити вас корисними вітамінами. Принесло їх цілу корзинку.
- Давайте розглянемо ці гостинці та розкажемо, що ми про їх знаємо.
(Діти по черзі виймають з корзини картки із зображенням ягід чи фруктів і називають їх ознаки:
Ананас (який?) соковитий, солодкий, колючий;
Малина (яка?) ароматна, соковита, цілюща;
Виноград (який?) круглий, дрібний, червоний;
Суниця (яка?) червона, запашна, м’яка;
Вишні (які?) червоні, корисні, солодкі;
Яблуко (яке?) гругле, червоне, смачне;
Лимон (який?) жовтий, кислий, гіркий.)
- Молодці, діти, ви багато знаєте про ці корисні ягоди та фрукти.
Фізкультхвилинка
Щось не хочеться сидіти,
Треба трохи відпочити.
(музична фізкультхвилинка)

2).Систематизація й узагальнення знань.
Робота з підручником та в зошиті.
Вправа ___  , с. ____
(вчитель пропонує учням прочитати завдання до вправи та виконати в зошиті)
В ході виконання завдання в зошити, вчитель слідкує за правильною осанкою учнів під час письма.
ІІІ. Заключний етап.
1.Підведення підсумків та оцінювання.
- Про яку кріїну говорили на уроці?
- Які завдання ви виконували?
- На які питання відповідають прикметники?  Іменники?
- На що вказує прикметник?  Іменник?
 (Відзначити учнів, які активно працювали на уроці та оцінити їх роботу).
2.Пояснення домашнього завдання.
____________________________________
3.Приведення організму у спокійний стан.
4.Приведення у порядок робочих місць.
5.Створення установки на відпочинок.



















Прикметник
(Ознака предмета)
Який?
 Яка?
Яке?     
Які?

Іменник
(назва предмета)


Хто?
Що?







Дієслово
(дія предмета)

Що робить?

Що роблять?
Що робили?
Що робитимуть?

Прикметник



Дієслово









КУ Сумьска спеціальна загальноосвітня школа
Сумської міської ради






Використання прийменників
для зв’язку слів у реченні.
Добір  пропущених прийменників
у поданих реченнях.

(урок української мови в 4 класі)




                                                                                        Підготувала вчитель
Угляй Оксана Володимирівна






Тема   Використання прийменників для зв’язку слів у реченні.
            Добір  пропущених прийменників у поданих реченнях.
Мета: вчити учнів використовувати прийменники для зв’язку слів у реченні,
 добирати пропущені прийменники у реченнях; розвивати  увагу, пам'ять,
      мислення, мову учнів; корегувати дрібну моторику, каліграфічні
            навички;  виховувати любов до природи, до рідної мови.
Обладнання: демонстраційна картка написання букви Пп, силуетні
                        картинки казкових героїв, картки із словами, ІКТ.
Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.

Хід уроку
І. Підготовча частина
1. Організаційна підготовка учнів до праці
- Продзвенів дзвінок, а значить почався  урок.
-  Стали всі рівненько біля своїх парт.
-  Сідайте.
2. Нервово-психологічна підготовка учнів до уроку
- Нумо, діти, до роботи!
Для навчання час настав.
Наберімося охоти
До потрібних добрих справ.
ІІ. Основний етап
1.Повідомлення теми і мети уроку
-На сьогоднішньому уроці ми з вами пригадаємо прийменники та будемо добирати  їх для зв’язку слів у реченнях.  Під час уроку ми з вами зустрінемось з різними казковими героями. Але все по черзі.
2.Підготовча частина
-Давайте поглянемо, хто першим завітав до нас на урок?
Так, це Буратино. Він просить вашої допомоги, бо трішки розгубився. Всі прийменники, які він вчив перемішалися з іншими словами і він не може їх зібрати. Давайте йому допоможемо.
        під       над    в    на                            біля        по       бабуся      з 
у   квітка  за дід   доhttp://s.fishki.net/upload/users/2015/09/22/805537/1fafa2c43e03059e012f478ac239a781.jpgколобок
-То які прийменники ви знаєте? (У, в, з, до, на, по, від, над, при, під, біля, за, через)
-Молодці, діти, ви справилися з цим завданням і Буратіно задоволений вашою роботою вирушає до інших учнів.
Хвилинка каліграфії
-То яку частину мови ми вчимо?   (прийменник)
-Який перший звук у слові прийменник? Якою буквою він позначається?
-То ж на хвилинці каліграфії ми й пригадаємо написання букви Пп та з’єднання
 з нею інших букв.
-Сіли всі рівненько, відкрили зошити. Записуємо число, «Класна робота».
(Вчитель звертає увагу на осанку учнів під час письма).
-Молодці, справилися з цим завданням.
Фізкультхвилинка
А тепер давайте трішки відпочинемо
Летіла бджола, коло чола – бум. (хлопок)
Летіла мушка, коло вушка – бум.  (хлопок)
Летіла оса, коло носа – бум. (хлопок)
Летів жук, на парту – бух… (подули повітря по парті, щоб здути)

3.Формуюча частина
а) Робота в зошитах. Використання прийменників для зв’язку слів у речені.
-Хто це завітав до нас?  (Бабуся).
-Що у бабусі?  (Пиріжки)
-Який прийменник ми використали?  (У).
-Складіть речення правильно.   У бабусі пиріжки.
-Давайте запишемо це речення  в зошити.
-А це хто? (Дідусь). Що це в дідуся? (борода).
-Складіть речення і запишіть його.
У дідуся сива борода.
Біля хати ростуть квіти.
Колобок  вистигав  на  вікні.
Побіг  колобок  по  стежинідолісу.
Колобок утік відбаби й діда.
Колобок  сів на  носик  лисичці.
(Діти списують в зошити речення. Вчитель слідкує за осанкою учнів під час письма). 
-Які прийменники ми використали в цих реченнях?
-Які ще прийменники ви знаєте?



Фізкультхвилинка
(Під музичний супровід  учні  виконують танцювальні рухи).
б) Уточнення та доповнення матеріалу
Робота з підручником
-Діти, пропоную вам виконати завдання з підручника. Тож, відкрийте підручники на стор.____, вправа ______. (Вчитель пояснює учням виконання завдання до вправи).
-Перш, ніж виконувати вправу, давайте ще раз пригадаємо,  які  ви знаєте прийменники?
в) Систематизація й узагальнення знань
Гра «Так чи ні»
 -Діти, я знаю, що ви  любите виконувати ігрові завдання. Пропоную  вам виконати таке завдання.
-На екрані будуть з’являтись різні предмети. Ваше завдання: якщо даний прийменник  відповідаєпредмету, ви піднімаєте червону картку, а якщо ні  – піднімаєте зелену картку.
-Всі готові? Будьте уважними, не сплутайте. Почали!
(По закінченню вчитель аналізує роботу учнів під час виконання завдання).
ІІІ. Заключний етап.
1. Підведення підсумків і оцінювання.
-Про які слова ми говорили  на сьогоднішньому уроці?
-На які питання вони відповідають?
-Які вправи ми виконували?
-Що вам найбільше сподобалося?
- Ви справились на уроці із усіма завданнями. І казкові герої, які були в нас на уроці залишились вами задоволені.
(Відзначити учнів, які активно працювали на уроці й оцінити їх роботу, коментуючи кожну оцінку).
2.Пояснення домашнього завдання
 (Вчитель пояснює учням виконання домашнього завдання).
____________________________________________________
3. Приведення організму у спокійний стан.
4.Приведення у порядок робочих місць.
5.Створення установки на відпочинок.


У
до
в
на
під
при
по
біля
через
над
з
за
колобок
дід
бабуся
квітка
від
















Письмо
Тема: Письмо малої букви «ч», складів та слів з нею.
Запис під диктовку вчителя складів.
Мета:вчити дітей писати прописну букву «ч», склади і слова з нею; формувати вміння безвідривно поєднувати букви в складах; розвивати мислення, мовлення учнів; виховувати любов до рідної мови.
Тип уроку:формування нових знань, умінь і навичок.
Обладнання:предметні малюнки, демонстраційні таблиці.

Хід уроку
І.  Загальнокорекційний етап.
1. Організаційна підготовка учнів до праці.
2. Нервово – психологічна підготовка учнів до уроку.
ІІ. Основний етап.
1.     Звукові  аналітичні і синтетичні вправи.
- Діти, я прочитаю вірш, а ви уважно послухайте і скажіть, який приголосний звук найчастіше в ньому зустрічається.
Черепаха в холодочку
Між травою на пісочку.
Тягне шию бідолаха –
Виглядає чаплю – чапу
чапулиться,
чапля бачить – чепуриться.
(Звук [ч])
2.     Складання звукової моделі слова черепаха.
(   0 – 0 – 0 – 0 )
 тепер я буду показувати голосні звуки, а ви їх зливайте зі звуком [ч] і говоріть, який склад утворився.
Ч – а, о, у, и, е, і.
3.     Повідомлення теми і мети уроку
-Діти, а яку букву ми вивчили сьогодні на уроці читання? ( Букву «ч». )
-А на уроці письма ми повинні навчитися писати цю літеру та склади і слова з нею.
1) Підготовча частина.
а) Порівняння друкованої і писаної малої букви «ч».
-Діти, давайте розглянемо і порівняємо ці дві літери. (Вчитель пояснює, що друкована і писана буква складається з двох елементів. Другі елементи в них більш схожі, ніж перші. Перший елемент малої писаної букви ч – невеличка фігурна лінія, а другий – звичайна похила пряма із заокругленням унизу.)
б) Показ письма букви на дошці з поясненням послідовності зображення елементів.
-Починаємо писати букву ч нижче верхньої рядкової лінії невеличкою рисочкою, яку доводимо до верхньої рядкової лінії. Звідси не відриваючи руки, проводимо теж невеличку вигнуту лінію, яка закінчується на верхній рядковій; потім, не відриваючи руки, ведемо похилу вниз до нижньої рядкової лінії, де і закруглюємо праворуч.
в) Письмо учнями букви в повітрі з орієнтацією на показ учителя.
2) Формуюча частина.
а) Письмо літери по пунктирних зразках.
б) Письмо літери в рядку самостійно.
Фізкультхвилинка (вправи для очей, голови, плечей, рук сидячи.)
в) Звуко – буквенний аналіз складів слів: ча, чо, чу, чи, чі, че; час, часник, річка.
г) Письмо проаналізованих складів і слів.
3) динамічна пауза.
Гра «Впіймай звук [ч]».
-Діти, я буду читати віршик, а ваше завдання – хлопнути, коли почуєте звук [ч]:
Чубатий качур кряче качці:
-Ти чудо бачила чи ні?
До річки човен мчав на тачці,
По річці – тачка на човні.
Фізкультхвилинка
4) Запис під диктовку вчителя складів.
-А тепер перевіримо, як ви вже самостійно навчилися записувати склади. Я буду називати склади, а ви повинні уважно слухати і записувати їх в зошит.
ма, со, ву, чи, ні, по, ше.
ІІІ. Заключний етап.
1.     Підсумок уроку
-З якою новою буквою ви сьогодні познайомилися?
-На яку з вивчених букв вона схожа? А що в них відмінне?
-Хто навчився їх писати швидко ї правильно?
2. Приведення організму в спокійний стан.
3. Приведення у порядок робочих місць.
4. Створення установки на відпочинок.



Удалённая работа Работа фрилансера Логинов Сергей corroc Лесные звери и птицыЛес и его обитатели " Страница 2 " Фэнтези, фантастика, игры.DiveTeam UA * Просмотр темы - Сказки
Загадки про лесных животных. - Литература - Детская литератураhttp://pegas-publishing.com.ua/wp-content/uploads/2013/05/%D0%BB%D0%B5%D1%81%D0%BD%D0%B0%D1%8F-%D1%88%D0%BA%D0%BE%D0%BB%D0%B0-%D1%83%D0%BA%D1%80.jpghttp://8next.com/uploads/fotos/3mova/7.pngоткрытка белочка пушистая лесная зверек сказка - Белки.http://lit.govuadocs.com.ua/tw_files2/urls_12/1019/d-1018187/7z-docs/2_html_m1a3541e9.pngОткрытка 50 лет школе - Создай свою уникальную открытку!http://crosti.ru/patterns/00/00/d7/fcf58705f4/%D0%BB%D0%B5%D1%81%D0%BD%D0%B0%D1%8F%20%D1%88%D0%BA%D0%BE%D0%BB%D0%B0-2.jpg
Лісові звірята / М,які пазли для малюків - Пазли - Ромашкаhttp://www.kazedu.kz/images/referats/a59/179054/137.jpeghttps://encrypted-tbn3.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcQgf2hdIvaGfqjVfDz8l0JE6NlUMzTlpATBBecJReW5kwfUKwg4http://lit.govuadocs.com.ua/tw_files2/urls_12/1019/d-1018187/7z-docs/2_html_65eaad60.png
http://ua.convdocs.org/pars_docs/refs/99/98308/98308_html_m104f7a50.pnghttp://ua.convdocs.org/pars_docs/refs/221/220624/220624_html_4faae5dd.pnghttps://encrypted-tbn1.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcRuxWTnByVcW3pvqbGISVqpGVLMp0nFJdc5wzFOQb_PF6kVwSs4https://encrypted-tbn2.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcTV1Cak31PTY8kJaK-_eB5PpTYsb06wszPnK1mx6Dg7MZVea74jhttp://lit.govuadocs.com.ua/tw_files2/urls_12/1019/d-1018187/7z-docs/2_html_78d9e40c.pnghttp://s.fishki.net/upload/users/2015/09/22/805537/1fafa2c43e03059e012f478ac239a781.jpg











День української мови

«Мова наша солов’їна»

Мета: узагальнити знання учнів про рідну мову, українські казки, слова-
антоніми, частини мови; розвивати вміння висловлювати власну
 думку, складати слова, слухати і мислити відповідно до ситуації;
виховувати любов до рідної мови, почуття взаємодопомоги,
взаємопідтримки.
Обладнання:  вислови про мову, сюжетні малюнки та ілюстрації до казок,
розрізні букви, набірне полотно, мольберти.
Хід заняття
Добрий день вам, добрі люди!
Хай вам щастя-доля буде,
Не на день і не на рік,
А на довгий-довгий вік!

Запрошую всіх до нашої гостини на свято української мови.
У нашій світлиці сьогодні тепло і світло, тож давайте поговоримо про Україну, нашу рідну мову.
Україна – золота, чарівна сторона. Земля рясно квітуча, зеленню закосичена. Скільки ніжних, ласкавих, поетичних слів придумали люди, щоб висловити свою гарячу любов до краю, де народилися і живуть.
Україна моя починається,
Там, де доля моя усміхається,
І, як небо, як даль солов’їна,
Не кінчається Україна!
І живуть тут люди добрі, працьовиті,
І скажу, до речі, ще й талановиті.
Діти, ми не завжди собі уявляємо те, яке багатство є у кожного з нас, його ми не завжди помічаємо, не завжди цінуємо. Але без нього ми не можемо жити. Ви здогадались, що я маю на увазі?
Так, це наша рідна мова.
Вона нам рідна, як мама і тато, як та земля, на якій ми зростаємо. Бо це мова, яку ми чуємо змалку, якою ми промовили перші слова. Ця мова зрозуміла і рідна всім нам. Бо без мови немає народу.
Яка ж багата рідна мова!
Увесь чарівний світ у ній!
Вона барвиста і чудова,
І нищити її не смій!
Вона про все тобі розкаже,
Чарівних слів тебе навчить,
Усе розкриє і покаже,
Як правильно у світі жить.

З допомогою мови люди навчилися складати вірші, оповідання, легенди і, звичайно, як же не згадати про казки. Адже казки теж нас вчать, як правильно у світі жить.
А ви, діти, любите читати чи слухати казки?
Отже зараз ми й перевіримо, настільки ви розумієтесь на казках.
Казку – частку народного статку –
Слід мати хист оповідати,
Щоб від самого початку
Чистою річечкою дзюрчати.
Щоб в середині народ
Од неї не роззявив рот,
Щоб ні старий, щоб ні малий
Під кінець не задрімали
І завжди її пізнали!
-         Ви хочете пограти? Щоб казки відгадати та героїв упізнати?
Отже, почали. Ви вже одержали квитки, коли входили до зали: червоні та сині.
Прошу поділитися на дві команди: ті, у кого червоні квиточки – перша команда, у кого сині – друга команда. Придумайте назви своїх команд.
І, звичайно ж, не обійтися нам без членів журі. Це – ваші вчителі……
Вони будуть спостерігати, яка з команд найбільше назве правильних відповідей та буде активнішою.
Отже, 1- « Казка-пізнавайка»:
А) З книжкою до школи йшов деревяний хлопчик,
Замість школи він потрапив до цирку на площі.
Як же зветься книжка ця?
Та як звати те хлопя?   (Буратіно).
Б) на сонячній галявині стоїть зелений дім,
Малий веселий …  живе в будинку тім.  (гномик)
В) світить сонечко весняне
Скоро дівчинка розтане.
І тому вона смутна,
Бо на двір прийшла весна.  (Снігурка)
Г) Один за одним дружно стали
І тягнуть, тягнуть що є сили.
Нарешті витягли, змогли
Велику … із землі.   (Ріпка).
2 – «З якої казки?»
Я вам буду показувати різних казкових персонажів, а ви будете говорити, в яких казках вони зустрічаються.
Добре ви знаєте казки. А зараз перевіримо чи вмієте ви грати в мовні ігри.
1.     «Запитую – відповідай» (розминка)
Яка пора року?
Який зараз місяць?
Який сьогодні день?
Який був учора?
А після вчора?
2.    «Хто це? Що це?»
Рідна, лагідна, найдорожча – хто?  (мама)
Запашний, білий, смачний – що?    (хліб)
Білий, холодний, пухкий – що?        (сніг)
Біле, солодке, соковите -                  (морозиво)
Пухнаста, руда, хитра -                     (лисиця)
Весняний, сонячний, теплий -           (день).
3.    «Скажи навпаки»
Великий - … малий
Холодний - … теплий
Широкий - … вузький
Товстий - …   тонкий.
4.    Гра «Склади слово» 
 (Викликаються по 5 учасників з команд. Вони отримують в конвертах розрізні букви. Завдання: скласти, щоб вийшло слово, пояснити його значення).
Ж а й в о р о н о к                                  П р о л і с о к
5.    «Розумники»
Сійся жито і пшениця, -
Буде дітям - …    (паляниця).
Для веселої малечі
Бублик витягли із …   (печі).
А румяний … (колобок)
Скочить прямо на зубок.
Виросте всього доволі
На широкім житнім …  (полі).
Запеклося сонце в хлібі,
Хто зростив його – тому …   (спасибі).
6.    «Перестав усе як треба»
Засобакали   гавки,
Закицькали нявки,
Зажабали кваки,
Закачкали кряки,
Закізкали меки,
Забаранили беки.
За зірки сховалось небо,
Перестав усе як треба.                           (Т. Лисенко)
7.     «Склади прислів’я»    (Викликаються по 3 учасники з команд. З окремих слів скласти прислів’я).
Мова  наша  солов’їна!                        Мова –  душа  народу!
8.     «Зашифровані літери»  (можуть взяти участь всі бажаючі)
Кожному малюнку відповідає літера. Щоб розшифрувати прислів’я, ви повинні, відповідно до малюнка, вставити літеру, що йому відповідає в назві.   
(«Мова – це серце народу!»)
-         Ось бачите, діти, яка багата і чудова українська мова. Вона, мов кринична вода, яку черпаєш, а їй немає ні кінця, ні краю.

Ми – українці – велика родина,
Мова і пісня у нас солов’їна.
Квітне в садочках червона калина,
Рідна земля для нас всіх – Україна!













ж
а
й
в
о
р
о
н
о
к
п
р
о
л
і
с
о
к












м
о
в
а
-
ц
е
с
е
р
ц
е
н
а
р
о
д
у





Комментариев нет:

Отправить комментарий